ثبت نام | فراموشی رمز عبور ؟

صنعت الکترونیک مهریز

آموزش برق صنعتی ، الکترونیک و plc

زارع زاده 5852 251 0913
- - -
یزد : شهرستان مهریز ، بلوار شهدای کعبه ، روبروی مجتمع نان شبانه روزی

LED

تابلو های تبلیغاتی LED

طراحی و ساخت انواع تابلو های تبلیغاتی LED ، تابلو روان ، چلنیوم و ... - تلویزیون های شهری تمام رنگی ، تابلو روان تک رنگ ، سه رنگ Dual Color ، در همه ابعاد بنا به سفارش مشتری

clock

ساعت آنالوگ و دیجیتال LED

طراحی و ساخت انواع ساعت های آنالوگ و دیجیتال در تمامی ابعاد با قابلیت نمایش دما ، تاریخ و با امکان کنترل از راه دور - ساخت اوقات شرعی مناسب مساجد با قابلیت اتصال به ماهواره

AVR

پروژه های AVR

ساخت مدار های الکترونیک و برنامه نویسی AVR - ساخت سیستم خورشیدی در هر توان بصورت اتوماتیک - پروژه های صنعتی AVR - ساخت فلشر های صنعتی ، دیمر ها ، تایمر با قابلیت کنترل از راه دور

tutorial classes

برگزاری کلاس های آموزشی

کلاس های آموزشی شامل کلاس های آموزش برنامه نویسی AVR و PLC می باشد که در کنار آن الکترونیک به صورت عملی و آشنایی با قطعات الکترونیکی نیز تدریس داده می شود

برنامه نویسی plc ( آشنایی ، دستورات بیت ، مثال + شبیه سازی )

eye 4122 بازدید
date15 مارس 2016
share اشتراک
آموزش برنامه نویسی plc

درود و سلامی دوباره خدمت شما بازدید کنندگان سایت صنعت الکترونیک

تو این مطلب ابتدا به آشنایی با محیط برنامه نویسی Step7 می پردازیم و پس از اون تعدادی از دستورات کار با بیت ها توضیح داده میشه و در پایان یک برنامه ساده نوشته و اون رو شبیه سازی می کنیم .

برای شروع SIMATIC Manager رو باز کنید و از منوی درختی پروژه به آدرس CPU 313C > S7_program > Blocks برید و بلوک OB1 رو باز کنید (دابل کلیک) . محیط برنامه نویسی باز میشه .

خب حالا با توجه به تصویر زیر بخش های مختلف برنامه رو توضیح میدم :

آشنایی با محیط step7

1 – نوار منو (Menu Bar) : منوی های اصلی برنامه در این نوار در دسترس هستن .

2 – نوار ابزار (Tool Bar) : ابزار های پرکاربرد برنامه رو در خود جای داده

3 – عنوان بلوک (Block Title) : می تونید از این قسمت یک نام دلخواه برای بلوک فعلی انتخاب کنید

(حداکثر می تونه 64 کاراکتر باشه)

4 – توضیحات بلوک (Block Comment) : برای بلوک جاری (در اینجا OB1) توضیحاتی تایپ کنید

5 – یه Network بخشی از برنامه هست و برای جستجوی راحت تر در برنامه طراحی شده اند . مثلا می تونید برنامه راه اندازی یه موتور را تو یه Network و راه اندازی یه موتور دیگه رو تو یه Network دیگه بنویسید .

این Network ها با اندیس های 1 ، 2 ، 3 ، … نامگذاری میشن و همه با هم مرتبط هستن و در آخر همگی یه برنامه رو تشکیل میدن .

6 – Network Title : عنوان Network

7 – Network Comment : تو این قسمت می تونید توضیحاتی درباره Network بنویسید

8 – و بالاخره دستورات برنامه باید تو این بخش نوشته بشن یا به صورت بلوکی اضافه بشن .

9 – بخش Overviews : تمامی دستورات و بلوک های مورد استفاده در برنامه نویسی از این بخش قابل دسترس هستن . اگه این بخش رو تو برنامه ندارید از منوی view گزینه ی Overviews (Ctrl+K) رو فعال کنید .

خوب ، حالا بریم سراغ دستورات برنامه که تو بخش Overview هستن .

دستورات منطقی بیت (Bit Logic) در step7

این مجموعه شامل دستوراتی میشه که برای انجام عملیات روی یک بیت استفاده میشه .

–| |– کنتاکت نرمال باز : این تیغه زمانی بسته میشه که ورودی اون رو 1 کنیم .

–|/|– کنتاکت نرمال بسته : وقتی ورودی این تیغه 0 باشه ، بسته هست و مثل اتصال کوتاه عمل میکنه و با 1 کردن ورودیش اتصال باز میشه

تیغه ی باز و بسته رو می تونید به برای ورودی plc ، کنتاکتور ، تایمر و شمارنده تو برنامه استفاده کنید

قبل از آشنایی با دستور بعدی یه توضیحی باید درباره بیت RLO بدم .

بیت RLO یه بیت مخصوص در حافظه PLC هست . PLC وقتی یه برنامه رو اجرا می کنه به هر دستوری که میرسه نتیجه ی اون رو تو بیت RLO ذخیره می کنه و مدام در حال آپدیت هست تا اینکه به دستور خروجی (کنتاکتور) یا فلیپ فلاپ (در جلسه بعد توضیح داده خواهد شد) برسه ، اون موقع نتیجه RLO به خروجی PLC یا حافظه فرستاده میشه و دیگه نیازی به اون نیست . پس ، این عملیات در سطر های بعدی برنامه نیز تکرار میشه .

–|NOT|– : این دستور نتیجه RLO رو تغییر میده . یعنی اگه 1 باشه 0 و اگه 0 باشه اون رو 1 میکنه . این دستور آدرس نمیگیره پس نمیشه اون رو به عنوان ورودی یا تیغه استفاده کرد .

( )– دستور خروجی ، بوبین یا کنتاکتور هست و با Q آدرس دهی میشه .

خوب ؛ الان می خوایم یه برنامه خیلی ساده بنویسیم که یه موتور رو بصورت دائم کار راه اندازی کنیم و اون رو شبیه سازی کنیم .

برای افزودن دستورات به Network ابتدا روی خط عمودی سمت چپ داخل Network کلیک کنید و سپس از منوی Overviews (دستورات) المان مورد نظر رو انتخاب (دابل کلیک) کنید.

برای ایجاد شاخه جدید (که برای موازی کردن یک المان استفاده میشه) روی قسمتی از خطوط ، قبل از یک المان ، کلیک کنید و دکمه ی » را در منوی ابزار انتخاب کنید (یا F8) و برای بستن شاخه از ^ یا F9 استفاده کنید .

حالا با توجه به مطالب فوق برنامه زیر رو بنویسید . المان های مدار زیر همه در بخش Bit Logic هستن .

شکل زیر برنامه ی مدار راه اندازی دائم کار را به همراه نقشه ی سیم کشی ورودی-خروجی نشون میده :

مدار راه انداز دائم

دستور I0.1 برای فعال کردن کنتاکتور Q0.0 و دستور I0.0 برای قطع کامل مدار هست .

کاربرد برنامه زیر هم مثل برنامه بالاست ولی برای قطع مدار از دستور نرمال بسته در برنامه و تیغه ی نرمال باز در سیم کشی استفاده شده . سعی کنید خودتون تفاوت استفاده از این دو تیغه رو در برنامه و سیم کشی تحلیل کنید .

مدار راه انداز دائم با plc

شبیه سازی در Step7

برای شبیه سازی برنامه نوشته شده باید مراحل زیر رو به ترتیب انجام بدید .

ابتدا توسط دکمه دانلود به plc برنامه رو به CPU دانلود کنید یا انتقال دهید .

حال نرم افزار S7-PLCSIM Simulating Modules رو از مسیر Start > All Programs > Siemens Automation > SIMATIC > STEP7 باز کنید . این نرم افزار ، نرم افزار شبیه سازی PLC هست .

در سمت چپ و در پنجره ی CPU ، گزینه RUN و RUN-P را علامت دار کنید . پس از ثابت شدن نشانگر RUN نرم افزار فعال می شود . برای متوقف کردن شبیه سازی هم از گزینه STOP استفاده کنید .

برای نمایش دکمه های ورودی از گزینه Insert Input ، خروجی ها Insert Output ، حافظه ها Insert Bit Memory ، تایمر ها Insert Timer و شمارنده ها از Insert Counter استفاده کنید .

پنجره ی ورودی ها و خروجی ها رو فعال کنید . تو این پنجره ها می تونید آدرس بایت ، word و … ورودی یا خروجی را وارد کرده و بیت های اون رو مشاهده و فعال یا غیر فعال کنید . این بیت ها در پنجره ی ورودی ها مثلا شستی های ما در واقعیت و بیت های پنجره ی خروجی هم مثلا کنتاکتور یا لامپ سیگنال یا موتور هستن .

با تیک دار کردن هر بیت ، آدرس مربوط به اون بیت فعال و 1 میشه .

نرم افزار شبیه سازی رو minimize کرده و به برنامه اصلی برگردید . برای مانیتورینگ برنامه نوشته شده از دکمه ی عینک استفاده کنید . روی Network1 کلیک کنید .

اتصالاتی که در برنامه جریان دارند یا 1 هستن ، سبز رنگ خواهند شد . حال می تونید نرم افزار شبیه سازی را به همراه برنامه اصلی در کنار هم نمایش بدید و با فعال و غیر فعال کردن ورودی ها ، نتیجه خروجی را از داخل برنامه یا شبیه ساز مشاهده کنید . در پایان برنامه را ذخیره کنید .

شبیه سازی برنامه در step7

خوب ، الان مقدمات رو واسه برنامه نویسی و شبیه سازی یاد گرفتید و می تونید نقشه های مدار فرمان رو داخل PLC برنامه نویسی کنید و به شبیه سازی اونا بپردازید .

در جلسات آینده با تعدادی دیگه از دستورات عملیات روی بیت آشنا میشیم و بعد از اون به سراغ مقایسه کننده ها ، تایمر ها ، شمارنده ها و … خواهیم رفت

برچسب های مطلب

مطالب مرتبط با این مطلب

برنامه نویسی plc ( دستورات فلیپ فلاپ و تشخیص لبه ) برنامه نویسی plc (واحد داده ، آدرس دهی ، پیکربندی) آموزش مقدماتی برنامه نویسی PLC Step7 آموزش HD2014 قسمت دوم آموزش نرم افزار تابلو روان HD2014

 1. ALLI گفته است :

  با سلام و خدا قوت اموزش مفید و قابل فهم بود لطفا در باره دیگر المان ها .تایمرها و غیره به صورت مقدماتی اموزش ها یی را ارایه نمایید

  1. کاظم حکیمی گفته است :

   سلام متاسفانه به دلیل مشغله کاری سایت خیلی دیر آپدیت میشد .
   منم از عمد اسم دوره روی مطالب نذاشتم تا مجبور نباشم زود به زود اپدیت کنم و گرنه کاربرا شاکی میشدن
   ولی الان نسبتا وقت خالی دارم ، سعی میکنم مطالب رو زودتر بزارم